A.B. Dance - Best Dance Studio in Markham

Competitive Dance Class Schedule

2018 - 2019 Session

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday

Monday

Studio A Studio B Studio C Studio D Studio E Studio F
4:15-5:00
Part TIme Jazz Age 5-7
(Joanna)
5:00-5:45
Part Time Acro Age 5-7
(Angelica)
Select Acro 7-9
(Joanna)
Part Time Acro 8-10
(Shannel)
5:45-6:30
Select Tap 7-9
(Shannel)
Part Time Jazz Age 8-10
(Angelica)
Part Time Jazz Age 11-13
(Joanna)
Select Tumbling Age 9-11
(Lena)
6:30-7:15
Select Tap Age 9-11
(Shannel)
Part Time Acro Age 11-13
(Joanna)
Select Tumbling Age 7-9
(Lena)
7:15-8:00
Part Time/Select Jazz Tech 11-13
(Angelica)
Select Acro Age 9-11
(Joanna)
Part Time/Select Jazz Tech 13+
(Shannel)
Select Tumbling Age 12-14
(Lena)
8:00-8:45
Select Jazz Tech 12-14
(Shannel)
Select Jazz Tech 11-13
(Joanna)
Select/Part Time Tumbling 14+
(Lena)
8:45-9:30
Select Acro Age 14+
(Angelica)
Select Acro Age 12-14
(Joanna)
Part Time/Select Tumbling
(Lena)
 

Tuesday

Studio A Studio B Studio C Studio D Studio E Studio F
4:15-5:00
Mini Tap Tech
(Shannel)
Select Jazz 12-14
(Joanna)
Select Jazz Tech 9-11
(Lyza)
5:00-5:45
Select Stretch 8-13
(Angelica)
Select Lyrical 12-14
(Lyza)
5:45-6:30
Select/Mini Lyrical 9-11
(Shannel)
Part Time Acro Age 11-13
(Angelica)
Select Acro 11-13
(Joanna)
Select Contemporary 12-14
(Lyza)
6:30-7:15
Select Tap 11-14
(Shannel)
Select Jazz 9-11
(Joanna)
Part Time Hip Hop 11-13
(Lyza)
7:15-8:00
Part Time Tap 11-13
(Shannel)
Select Contemporary 14+
(Lyza)
8:00-8:45
Select Lyrical 11-13
(Shannel)
Part Time Musical Theatre 8-12
(Angelica)
Select Jazz 14+
(Angelica)
8:45-9:30
Select Lyrical 14+
(Lyza)
 

Wednesday

Studio A Studio B Studio C Studio D Studio E Studio F
4:15-5:00
Select Ballet Tech 9-11
(Anna)
Mini Jazz Tech
(Joanna)
5:00-5:45
Mini Jazz
(Christianna)
Int B Ballet Tech
(Anna)
Int A Lyrical
(Kevin)
5:45-6:30
Mini Acro
(Joanna)
Junior B Ballet Tech
(Anna)
Junior A Lyrical
(Kevin)
Int/Snr Acro
(Christianna)
6:30-7:15
Junior A Acro
(Joanna)
Senior Ballet Tech
(Anna)
Junior B Lyrical
(Kevin)
Int/Snr Acro
(Christianna)
7:15-8:00
Junior B Acro
(Christianna)
Int A Ballet Tech
(Anna)
Senior A Lyrical
(Kevin)
Part Time Jazz 13+
(Alessia)
8:00-8:45
Select Ballet Tech 11+
(Anna)
Int Jazz
(Christianna)
Senior B Lyrical
(Kevin)
Part Time Lyrical 13+
(Alessia)
8:45-9:30
Senior A Jazz
(Kevin)
Senior B Jazz Tech
(Christianna)
Part Time Contemporary 13+
(Alessia)
 

Thursday

Studio A Studio B Studio C Studio D Studio E Studio F
4:15-5:00
Junior A Contemporary
(Jordan)
Int B Turning
(Christianna)
5:00-5:45
Int B Contemporary
(Jordan)
Junior B Jazz
(Christianna)
Select Hip Hop 8-11
(Nikki)
5:45-6:30
Int A Contemporary
(Jordan)
Junior Jazz Tech
(Christianna)
Select Hip Hop 12-14
(Nikki)
6:30-7:15
Junior Turning
(Christianna)
Part Time Hip Hop 8-12
(Nikki)
7:15-8:00
Junior B Contemporary
(Jordan)
Int A/Snr Turning
(Christianna)
8:00-8:45
Senior B Contemporary
(Jordan)
Int/Snr A Jazz Tech
(Christianna)
Part Time Hip Hop 12+
(Nikki)
8:45-9:30
Senior A Contemporary
(Jordan)
Senior B Jazz
(Christianna)
 

Friday

Studio A Studio B Studio C Studio D Studio E Studio F
4:15-5:00
Select Hip Hop 7-9
(Nikki)
Part Time Tap 6-8
(Shannel)
5:00-5:45
Select Jazz Tech 7-10
(Shannel)
Part Time Acro 11-13
(Miranda )
Part Time Acro 8-10
(Angelica)
5:45-6:30
Select Jazz 7-9
(Shannel)
Part Time Jazz 11-13
(Miranda )
Part Time Jazz 8-10
(Angelica)
6:30-7:15
Select Lyrical 7-9
(Shannel)
Part Time Hip Hop 8-12
(Nikki)
Part Time Hip Hop 11-13
(Nikki)
Part Time Tap 10-13
(Miranda )
Part Time Lyrical 11-13
(Sarah)
7:15-8:00
Part Time Tap 8-10
(Miranda )
Part Time Musical Theatre 8-12
(Angelica)
Part Time Lyrical 8-12
(Shannel)
8:00-8:45
Part Time Musical Theatre 8-12
(Miranda )
8:45-9:30
 

Saturday

Studio A Studio B Studio C Studio D Studio E Studio F
9:15-10:00
Tumbling age 6-10 (930-10:15)
(Lena)
10:05-10:50
Mini Stretch
(Lena)
11:00-11:45
Mini Tumbling
(Lena)
11:55-12:40
Ballet Grade 2
(Ms. Thomas)
Stretch Junior
(Lena)
12:45-1:30
Ballet Grade 2
(Ms. Thomas)
Tumbling Junior
(Lena)
Junior Tumbling
(Lena)
1:30-2:15
Ballet Grade 5
(Ms. Thomas)
Int B/Senior B Tumbling
(Lena)
2:15-3:00
Part Time Musical Theatre Age 8-13
(Miranda )
Part Time / Select Stretch
(Lena)
Part Time/Select Stretch 6-13
(Lena)
3:00-3:45
Ballet Grade 3
(Ms. Thomas)
Part Time Jazz 9-12
(Miranda )
Part Time Jazz Age 9-12
(Miranda )
Part Time Jazz 6-8
(Angelica)
Tumbling
(Lena)
3:45-4:30
Ballet Grade 3
(Ms. Thomas)
Part Time Acro 9-12
(Miranda )
Part Time Acro Age 9-12
(Miranda )
Part Time Acro 6-8
(Angelica)
Tumbling
(Lena)
4:30-5:15
Tumbing
(Lena)
 

Sunday

Studio A Studio B Studio C Studio D Studio E Studio F
10:00-10:30
10:30-11:00
11:00-11:30
Stretch (11:15-12:00)
(Sandra )
11:30-12:00
12:00-12:30
12:30-1:00
Tumbing (12:00-12:45)
(Sandra )
1:00-1:30
Part Time Acro 7-10 (1:00-1:45)
(Angelica)
Extra Tumbling Age 6-10 (1:00-2:30)
(Sandra )
1:30-2:00
Select Tap 7-10 (1:30-2:15)
(Miranda )
Part Time Jazz 7-10 (1:45-2:30)
(Angelica)
2:00-2:30
Select Jazz 7-10 (2:30-3:15)
(Angelica)
2:30-3:00
Select Jazz Age 7-10 (2:30-3:15)
(Angelica)
Extra Tumbling Age 11+ (2:30-4:00)
()
3:00-3:30
Select Acro 7-10 (3:15-4:00)
(Angelica)
3:30-4:00
4:00-4:45
Select Tumbling 7-10
(Sandra )
4:45-5:30
Select Stretch Age 11+ (4:45-5:30)
(Sandra )
5:30-6:15
Int - Senior Adv. Tumbling
(Sandra )